![Fjl:LocationRussia.svg](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/82/LocationRussia.svg/800px-LocationRussia.svg.png)
A hatalmas tvolsgok miatt vltozatos a domborzat, az ghajlat, a nvnyzet s a talaj. A kelet-eurpai sksgon szakrl dlre egymst vltjk sorban a tundra, tlevel erdk (tajga), vegyes s lombhullat erdk, sztyeppe, s flsivatag a Kaszpi-tenger vidkn, mivel a nvnyzet vltozsa tkrzi az ghajlat vltozst. Szibriban hasonl sorozat van.
Domborzat
Partjai, szigetei
-
Oroszorszgnak hatalmas, 37 000 kilomteres partvonala van a Jeges-tengerrel s a Csendes-cennal.
-
Nhny vzterlet, mellyel hatros, valjban nem kln tenger, de sajt neve van: Barents-tenger, Fehr-tenger, Kara-tenger, Laptyev-tenger s a Kelet-szibriai-tenger, ezek a Jeges-tengerhez tartoznak.
-
A Bering-tenger, az Ohotszki-tenger s a Japn-tenger pedig a Csendes-cenhoz tartozik.
-
Legnagyobb orosz szigetek: Novaja Zemlja (j-Fld), Ferenc Jzsef-fld, j-Szibriai-szigetek, Vrangel-sziget, a Kuril-szigetek s Szahalin. Kisebb szigetei vannak a Balti-, Fekete- s a Kaszpi-tengeren.
Szrazfldi terletei
Oroszorszg felszne nagyon vltozatos. Terletnek nagy rszt risi sksgok bortjk. F tjegysgei:
-
A Kelet-eurpai-sksg vagy Orosz-sksg: Oroszorszg eurpai rszn fekszik, dl fell a Kaukzus, keletrl az Url vlasztja el a Nyugat-szibriai-alfldtl. Csak kevs helyen ri el a 300 mteres magassgot. Mezgazdasgilag igen termkeny vidk, de svnykincs-lelhelyekben is gazdag.
-
szaknyugati rszn a Kola-flszigettel s Karlival hatros. A Kola-flsziget geolgiailag a Balti-pajzshoz kapcsoldik. A jg lecsiszolta a kzett s keskeny vonulatokat hozott ltre. A mlyedsekben tavak helyezkednek el. Legnagyobbak az Onyega s a Ladoga, melyeket tektonikus sllyeds hozott ltre. Az Onyega-t s az Url kztt risi kiterjeds sksg fekszik mornavidkekkel.
-
szaki rszn tundravidkek jellemzek, ettl kiss dlebbre mr erds htsgok fekszenek: Szmolenszk–Moszkvai-htsg, Balti-htsg.
-
Kzps s dli rsznek nagyobb tjegysgei: Voliny-Podliai-htsg, Dnyeper menti sksg, Kzp-orosz-htsg, Volga menti htsg, Oka–Don-sksg.
-
Keleten az Obscsij szirt s az El-Url magasabb fekvs terletei fekszenek.
-
Legdlebbi terlete a Fekete-tengeri-sksg s a Kaszpi-mlyfld. A mlyfldn kiterjedt ss tavak helyezkednek el, mint az Elton-t vagy a Baszkuncsak-t.
-
Az Url-hegysg: vlasztja el Eurpt zsitl, keleti lbnl van a kontinensek hatra. A Jeges-tengertl a Kazah-sztyeppig, szak-dli irnyban 2000 km hosszan magasodik. Szlessge 50–170 km kztt mozog. A hegysget 300-400 mteres htsgok tagoljk. tlagos magassga 600 mter krl alakul, legmagasabb hegye az 1894 mter magas Narodnaja Gora a hegysg szaki rszn. Sok svnykincslel hellyel rendelkezik. Ngy kisebb tjegysgre oszthat: a Polris-Url, az szak-Url, a Kzp-Url vagy rces-Url s Dl-Url.
-
A Kaukzus: Oroszorszg dli vidkt a Fekete-tengertl a Kaszpi-tengerig fiatal lnchegysg foglalja el, mely kt nagyobb vonulatbl ll: a Nagy-Kaukzus s az El-Kaukzus vagy Kis-Kaukzus. Hatalmas kiterjeds, Oroszorszg legnagyobb terlet hegysge kb. 440 000 km²-rel. Kompliklt geolgiai struktrja van. A Nagy-Kaukzus ma is gyrdik, mozgst vulkni tevkenysg s fldrengsek kvetik. Kzponti rszn kialudt tzhnyk sorakoznak, mint az Elbrusz, Oroszorszg legmagasabb pontja (5633 m), a Kazbek (5043 m), vagy a Dih-Tau (5198 m). Centruma kristlyos kzetekbl pl fel, kls vonulatai pedig inkbb ledkes kzetekbl llnak. Hrom nagyobb vonulata a Nyugati-Kaukzus, a Magas-Kaukzus s a Keleti-Kaukzus. A Kaukzus lncai fleg nyersanyagokat s kszenet rejtenek.
Szibriai tajga
-
Szibria
-
A Nyugat-szibriai-alfld: az Urltl keleti irnyban a Jenyiszej folyig hzdik, gy a vilg legnagyobb sk alfldi vidke. szaki hatra a Jeges-tenger, dl fel a Kazah-htsgig s az Altajig terpeszkedik. szak fel lejt terlet, folyi majdnem mind az Ob vzgyjt terlethez tartoznak. Tundrs, tajgs s erds sztyepps, vltozatos tj sok kis tval. Ftanyagok s rcek lelhelye.
-
A Kzp-szibriai-fennsk a Jenyiszej s a Lna kztt terl el. A Lntl kelet fel a Kelet-Szibriai-hegysg vonulata emelkedik, mely tbb hegyvonulatbl ll a hegyek magassga 2300–3200 m kztt vltakozik. Tagjai: az Altaj-hegysg, melynek legmagasabb pontja a Beluha (4506 m), a Kolima-hegysg, a Cserszki-hegysg. A Kamcsatka-flsziget hegysge, mely a Pacifikus-hegysgrendszer tagja, aktv vulknjairl hres. Krlbell 160 vulknja kzl 28 mkdik. Legmagasabb a Kljucsevszkaja-szopka 4750 mterrel, az Avacsinszkaja-szopka (2738 m), a legaktvabb a Karimszkij-vulkn.
-
Kzp- s Kelet-Szibritl dli irnyban tovbbi hegyvidkek csatlakoznak kelet fel s nylnak a Csendes-cenig, ezek: a Szajni-hegysg, a Jablonovoj-hegysg s a Sztanovoj-hegysg.
Vzrajz
A Volga, s torkolata a Kaszpi-tengernl
Tavai:
Oroszorszgban mintegy 200 000 t van. Legnagyobb tavai: a Bajkl-t (31 500 km²) , a Ladoga-t (18 400 km²) s az Onyega-t (9890 km²).
A Kelet-eurpai-sksg szaki tjn, a Nyugat-szibriai-alfld egyes rszein s szakkelet-Szibria terletn hatalmas mocsrvilgot lthatunk.
Folyi:
Leghosszabb folyi Szibriban s a Tvol-Keleten hzdnak, a f folyk nagysg szerinti sorrendben: Ob, Amur, Lna, Volga, Jenyiszej. Tbb folyja fontos szerepet jtszik mint vzit vagy energiaforrs, gy a Don, a Narva, a Daugava, a Pecsora, a Kubny s a Tyerek.
A Jeges-tenger fel haladnak:
-
Jenyiszej – 5940 km, a legtbb vizet szllt foly;
-
Ob – 3680 km, az Irtissel – 5642 km, zsia leghosszabb vzrendszere;
-
Lna – 4400 km;
-
tovbb a Kolima, az Olenyok, az Ingyigirka, a Pecsora s a Hatanga-Kotuj.
A Kaszpi-tenger fel haladnak:
-
Volga – 3530 km, Eurpa leghosszabb folyja, mellkfolyi az Oka s a Kma.
A Fekete-tenger irnyba haladnak:
-
a Dnyeper (2285 km), a Don (1970 km)
A Csendes-cenba mlik:
-
Amur – Silka – Onon vzrendszer – 4400 km
Csatorni:
Mestersges csatornarendszere, vzit-hlzata a Szovjetuni korszakban plt fel, az 1930-as vektl kezdden. Moszkvt ezrt 5 tengerrl is el lehet rni vzi ton. Legfontosabb hajzhat csatorni:
-
Fekete-tenger–Balti-tenger-csatorna (1933, 227 km)
-
Moszkva-Volga-csatorna (1937, 128 km)
-
Volga-Don-csatorna (1952, 101 km)
-
Pecsora-Kma-csatorna – a Volga vzhozamnak nvelsre, a Kaszpi-tenger vzszintjnek apadsa ellen ptettk.
ghajlat
Az Oroszorszgi Fderci ghajlatnak kialakulsra nhny meghatroz tnyez volt hatssal. A hatalmas mretek, sok terletnek a tengertl val jelents tvolsga miatt a kontinentlis ghajlat az uralkod. szakon szubarktikus ghajlat a jellemz. Az orszg dli rsznek hegysgei megakadlyozzk a meleg lgtmegek beramlst az Indiai-cen fell, a nyugat s szak fel nyitott sksgok kiteszik az orszgot az arktikus (sarkvidki) s az ceni befolysoknak. Emiatt az orszg nagy rszn csak kt vszak klnl el vilgosan: a tl s a nyr; a tavasz s az sz rvid ideig tart. A leghidegebb hnap a janur (a tengerparton a februr), a legmelegebb ltalban a jlius.
Oroszorszg ngy ghajlati vezetben fekszik: arktikus, szubarktikus, mrskelt s szubtropikus; a legkiterjedtebb a mrskelt vezet. Szubtropikus ghajlata egy kis terletnek van a Fekete-tenger partjn, Szocsi krnykn.
Tlen a hideg szrazfldi lgtmegek miatt magas lgnyoms terletek alakulnak ki az orszg bels terletein; a janur kzepi lgnyoms Szibria dli rszn 1040 millibar; ettl a terlettl nyugatra terjed Oroszorszg hatrai mentn Kazahsztntl Ukrajnig. A magas lgnyoms terleteken Oroszorszg eurpai rszn a dlnyugati szelek dominlnak, Szibria nagy rszn a dli szelek, a Tvol-Keleten az szaknyugati szelek uralkodnak. Nyron fordtott a helyzet; a szrazfld belsejben a lgtmegek felmelegszenek, s az orszg zsiai rszn alacsony lgnyoms terletek alakulnak ki, ezrt a nyri szlirny a tli ellentte; Oroszorszg eurpai rszn nyron ltalban szaknyugati szelek fjnak, Szibriban szaki, a Tvol-Keleten dlkeleti az uralkod szlirny.
Nvny- s llatvilg
Nvny- s llatvilga vezetes, szakrl dlre haladva:
-
sarkvidki: A jgvilg llnyei a klnfle moszatok;
-
tundra: Fknt mohk,zuzmk nnek, de a dli rszen mr a trpe cserjk (nyr, fz) is megjelennek. Nyron madrseregek lepik el a tundrt. Jellegzetes llatai a rnszarvasok s a lemmingek;
-
erds tundra: A Fld legnagyobb kiterjeds feny-serdeje. Itt l a hbagoly s a sarki rka;
-
tlevel erdk (tajga) s lombos erdk: lucfeny, szibriai lucfeny, kamcsatkai jegenyefeny, szibriai jegenyefeny, vrsfeny stb. Ligetszer foltokat alkot a fenyk kztt a nyr- s a nyrfa. A fenyk kztt hatalmas tzegmoha lpok alakulnak ki. Nyron sznyogok millirdjai lnek itt. Az erdk llatvilga gazdag: prmes llatok (coboly, nyrc, hermelin, vidra, hd), ragadozk (barna medve, hiz, farkas) s rgcslk egyarnt lnek itt;
-
erds sztyepp: szakon a vegyes erd, dlebbre a lombhullat erd a termszetes nvnytakar. llatai a rgcslk, az z, a vaddiszn s a vdett terleteken az eurpai blny;
-
sztyepp: Nvnyzete a fves puszta. Az llatvilgot sokfle rgcsl (egr, pocok, rge, hrcsg, mormota), a madarak (daru, tzok) s a ragadozk (rka, farkas) kpviseli;
-
flsivatagi: szrazsgtr gyr nvnyzet tengdik: pldul a str rm, a tevetvis. Az llatvilg is alkalmazkodik a szrazsghoz s a hsghez (hllk, sivatagi ugregr).
Krnyezetvdelem
Oroszorszgban slyos gondot okoznak a szovjet tpus iparosts mig hat kvetkezmnyei. Az egykori ipari terletek igen szennyezettek, veszlyeztetve az ott lk egszsgt.
Nemzeti parkjai
A Nemzeti Parkokat a Termszeti Erforrsok Minisztriuma kezeli.
Termszeti vilgrksgei
-
Az Altaj Arany-hegyei
-
Bajkl-t
-
Kamcsatka
-
Komifld serdi
-
Nyugat-Kaukzus
-
Putorana-fennsk
-
Szihote-Aliny
-
Vrangel-sziget
-
Uvsz Nr-medence (Monglival kzs)
|