Az orosz trtnelem korszakai

-
Szlvok 862-ig
-
Kijevi Rusz (862-1240)
-
Arany Horda (1240-1380)
-
Moszkvai Nagyfejedelemsg (1380-1613)
-
Romanov-dinasztia (1613-1917)
-
I. Nagy Pter cr (1682-1725)
-
Terjeszkeds, reformok kora (1725-1796)
-
Dekabrista felkels s megtorlsa (1825-1853)
-
Krmi hbor (1853-1856)
-
II. Sndor, jobbgyfelszabadts, terjeszkeds (1856-1881)
-
Mozgalmak kora (1881-1914)
-
Els vilghbor, 1917-es oktberi orosz forradalom (1914-1917)
-
Polgrhbor s intervenci Szovjet-Oroszorszgban (1917-1921)
-
A Szovjetuni kora (1922-1991)
-
Oroszorszg ma (1991 ta)
A kijevi Rusz s elzmnyei
A finnugor trzsek letelepedsnek trkpe a szlvok megrkezse eltt
A keleti szlvok a npvndorls korban hzdtak szakra, az erdkbe, amelyek biztonsgosabbak voltak a nylt sksgnl. Ott sok vszzadon keresztl, lassan magukba olvasztottk a finnugor npek tbbsgt. A mai Oroszorszg magjt a 8. szzadban harcias skandinv kereskedk, a vargok alaptottk. 862-ben Ruszik (Rurik), a vargok egyik trzsnek feje, llamot alaptott Novgorodban, az j llam neve Rusz (Oroszorszg) lett. Ez elg ers volt ahhoz, hogy dl fel terjeszkedve a sztyeppe szlre, Kijevbe tegye t szkhelyt.
A kijevi Rusz virgkora a 10. s 11. szzad volt. Felvette az ortodox keresztnysget. Uralkodi szoros csaldi s politikai kapcsolatban lltak az rpd-hzi kirlyokkal. A ksbbiekben rszfejedelemsgekre bomlott s a tatrjrs idejn, 1240-ben vgleg elbukott.
A 11–12. szzadok nagy vltozsai a Kijevi Ruszra is gykeres hatssal voltak. A kunok tmadsa, s a keresztes hadjratok hatsra a mai Ukrajna terletrl ktirny vndorls indult. Ekkor vlt szt a kisorosz s a nagyorosz azaz az ukrn s az orosz np. A keletre, szakkeletre vonul nagyorosz trzsek fokozatosan elfoglaltk az Fels-Volga vidkt, gyarmatostottk ezt a finnugor trzsek ltal lakott trsget. A gyarmatosts nem erszakos eszkzkkel trtnt a nagy terlet gyenge lakossgmegtart kpessgnek kvetkeztben knnyen talltak az orosz gyarmatostk a letelepedshez helyet. f [2].
A moszkvai llam
Nem kerlt minden orosz fejedelemsg tatr uralom al. Kijev buksval egy idben Novgorod kpes volt visszaverni a Nmet Lovagrend tmadst, s a tatr uralmat is elkerlte. Mgsem Novgorod lett az jkori orosz llam blcsje, hanem Moszkva. Pedig Moszkva fejedelme az Arany Horda knjnak vazallusa volt mg sokig. Lassanknt mgis kpes volt sajt uralma alatt egyesteni az orosz fejedelemsgeket.
Elterjedt felfogs szerint a tatr uralom torztotta el az orosz fejldst, akkor trt el az ltalnos eurpai fejldsi ttl. A korbbi idszakok kezdetleges nkormnyzatai megsemmisltek, a szemly jognak fogalma rtelmezhetetlen volt abban a trsadalomban.
Oroszorszg els crja (kirlya) Rettegett Ivn volt. Sokat tett az orszg katonai erejnek nvelse rdekben s megkezdte azt a klpolitikt, amely a legjabb korig folyamatosan kimutathat: kijutni a meleg, jgmentes tengerre. Ez a trekvs hajtotta a szibriai terjeszkedst is. Rettegett Ivn halla utn egy hossz, zavaros korszak kvetkezett. Ekkor foglaltk el Moszkvt tbbszr a lengyelek. A lengyel kirly pedig Bthory Istvn volt akkoriban.
A cri birodalom
Mihly cr 1613-ban megalaptotta az 1917-ig uralkod Romanov-dinasztit, melynek egyik legjelentsebb alakja I. (Nagy) Pter cr volt. 1689-tl ers, nyugati mintra szervezett llamot hozott ltre. Oroszorszg a napleoni hbork idejben lett vitathatatlanul eurpai nagyhatalom. Napleon csszr buksnak kzvetlen oka oroszorszgi hadjratnak kudarca. A 19. szzad folyamn ugyan jelents ipar plt ki Oroszorszgban, de a feudlis viszonyok sokig fennmaradtak s azok lebontsa utn sem volt kpes az orszg korszer demokrciv vlni. A 20. szzad elejre Oroszorszg katonailag is meggyenglt, veresget szenvedett az 1905-s orosz–japn hborban s az els vilghborban is.
Szovjetuni
1917-ben megdntttk a crizmust, s a bolsevikok vettk t a hatalmat. A bolsevikok hatalomra kerlse utn 1918-ban a szovjetek (tancsok) sszoroszorszgi kongresszusa tancskztrsasgg kiltotta ki Oroszorszgot. Az ezt kvet polgrhbor idejn alakult meg az Ukrn, a Belarusz s a Kaukzusontli Szovjet Szocialista Kztrsasg. 1922-ben Oroszorszg s e hrom msik szovjetkztrsasg megalaktotta a Szovjet Szocialista Kztrsasgok Szvetsgt, a Szovjetunit. A ksbbi tagkztrsasgok az 1930-as vekben a 19. szzadtl Oroszorszghoz tartoz kzp-zsiai terleteken szervezdtek meg, majd az 1940-es vekben a Szovjetuni nyugati terjeszkedst kveten.
A Sztlinrl elnevezett sztlinizmus idejn a rettegs uralta az orszgot. Senki sem volt biztonsgban, a kommunista prttagok sem. Rendkvl erltetett tem iparosts folyt, ennek mellkhatsaknt hnsg puszttott Ukrajnban. A msodik vilghbor alatt a hbors erfeszts kivreztette a lakossgot. 26 milli llampolgra halt meg a Szovjetuninak a harcok kvetkeztben. Az anyagi kr is rettenetes volt. De a hbor vgn a Szovjetuni volt a vilg kt szuperhatalma kzl az egyik.
A rendkvl soknemzetisg orszgot az 1950-es vektl 1991-ig 15 tagkztrsasg, 20 autonm kztrsasg, 8 autonm terlet s 10 autonm (1977-ig nemzetisgi) krzet alkotta, amelyeket sszesen 120 terletre s hatrterletre, tovbb tbb mint 3000 jrsra osztottak. A klnbz szint autonmik formlisak voltak, valjban mindent Moszkvbl irnytottak. A Szovjetuni majdnem 70 ves fennllsa alatt jelents hatalomm vlt. 1985-tl a Gorbacsov ltal megfogalmazott s meghirdetett nyits (glasznoszty) s talakts (peresztrojka) politikjnak hatsra megkezddtt a Szovjetuni bels felbomlsa, megersdtek a nacionalista fggetlensgi trekvsek, fknt a Baltikumban s a Kaukzus vidkn. A folyamat 1991 augusztusig tartott, amikor egy sikertelen puccsksrletet kveten a tagkztrsasgok egyms utn kiltottk ki a fggetlensgket s elszakadtak a kzponti hatalomtl. A Szovjetuni hivatalosan 1991. december 25-n sznt meg, a jogfolytonossgot Oroszorszg vette t a nemzetkzi szervezetekben.
Oroszorszg ma
A fggetlensgi trekvsek Oroszorszgon bell is tovbb ersdtek, ezek kzl a legfontosabb a fggetlensgt 1991 novemberben kinyilvnt Csecsenflddel vvott kt vres hbor. Az els (tbb mint 100 000 ldozatot kvetel) 1994-1996 kztt folyt, a msik 1999-tl napjainkig is tart.
A rendszervlts nagyon slyos rat kvetelt Oroszorszg lakossgtl. Az ipari termels s az letsznvonal nagyon lehanyatlott. A kilencvenes vek elejn rendszertelenl fizettk a nyugdjakat, tbb ves elmarads sem volt ritka. A szletsi arnyszm rendkvl alacsonyra szllt, a hallozsi az egekbe szktt. Nagyon rvid id alatt kialakult egy jgazdag rteg, amely a kezre kerlt tkt biztonsgosabb helyre, Oroszorszgon kvlre menektette, gy a gazdasgot a nagyarny tkekivons is sjtotta. A kedveztlen folyamatok Putyin elnkk vlasztsa utn fordultak meg. Az olajjvedelmek segtsgvel sikerlt konszolidlni a gazdasgot.
2011. mjus 20-n a parlament megszavazta, hogy eltrlik a tli idszmtst.
llamszervezet s kzigazgats
Alkotmny, llamforma
A moszkvai Kreml, Oroszorszg elnknek hivatalos szkhelye
Az Oroszorszgi Fderci elnki szvetsgi kztrsasg, az 1993-as alkotmny szerint.
Trvnyhozs, vgrehajts, igazsgszolgltats
Az llamft a np kzvetlenl vlasztja, 6 ves mandtummal rendelkezik. Az llam elnke a fegyveres erk fparancsnoka, vtjoga van a parlamentben, hatalma van a trvnyhozs terletn is. tesz javaslatot a miniszterelnk szemlyt illeten.
Kzigazgatsi feloszts
A Fderci alanyai
Az Oroszorszgi Fdercinak 84 egyenjog alanya (szubjektuma) van 2008. janur 1-jn:
-
21 kztrsasg (республика)
-
9 hatrterlet (край)
-
46 terlet (область)
-
2 szvetsgi jelentsg vros (город федерального значения)
-
1 autonm terlet (автономная область)
-
4 autonm krzet (автономный округ)
nkormnyzatok
Oroszorszg nkormnyzati rendszernek kialakulsa egy 1991-ben elfogadott trvny alapjn kezddtt meg, mivel azonban a Fderci alanyai nagy nllsgot lveztek e tren, szinte kvethetetlenl sokszn megoldsok kerltek bevezetsre. Radsul az egyes szubjektumok felfogsa jelentsen klnbztt az nkormnyzatisg kiterjedst, szabadsgt illeten is. 2003-ban j trvnyt fogadtak el "A helyi nkormnyzs ltalnos elveirl az Oroszorszgi Fderciban" cmmel. Ennek alapjn az tszervezs vgrehajtshoz adott hrom ves tmeneti idszak utn 2006. janur elsejtl az orszg egsz terletn az j szablyok szerint egysges elveken szervezett nkormnyzatok jttek ltre.
Politikai prtok
-
Egysges Oroszorszg (Единая Россия, Jegyinaja Rosszija)
-
Orosz Kommunista prt (Коммунистическая партия Российской Федерации, Kommunisztyicseszkaja Partyija Rosszijszkoj Fegyeracii)
-
Orosz Liberlis-Demokratikus Prt (Либерально-Демократическая Партия России (ЛДПР), Liberalno-Gyemokratyicseszkaja Partyija Rosszii (LDPR))
-
Igazsgos Oroszorszg (Справедливая Россия: Родина/Пенсионеры/Жизнь, Szpravedlivaja Rosszija: Rogyina/Penszionyeri/Zsizny)
Vdelmi rendszer
Az orszg katonai kltsgvetse : 528 millird rubel, azaz 18 millird USD, a GDP 2,6-2,7%-a 2005-ben. Az orosz haderben is jelents talakulsok mennek vgbe. j fegyverekkel, hiperszonikus sebessg preczis stratgiai raktkkal szereli fel az orosz haderket, modernizljk a fegyverzetet s a haditengerszetet is. Teljes szemlyi llomny: 3 037 000 f, ebbl 1 037 000 aktv. Tartalk: 1 500 000 f. Mozgsthat lakossg: 35 247 049 (2005), amibl 20 000 000 f alkalmas katonai szolglatra.
|